امروزه از بوتاکس به عنوان یک روش جراحی تجدید جوانی (rejurenatory) یاد می شود که در اغلب موارد به جراحی های پلاستیک ترجیح داده می شود. اکثر افراد برای ترمیم و اصلاح چین و چروکهای پوست صورت خود روش بوتاکس را انتخاب می کنند.

 

 
 

 

بوتاکس یک روش درمان موقتی است (بطور متوسط 6ـ 3 ماه دوام دارد). با این وجود بوتاکس به بیماران فرصت اصلاح و ترمیم فوری، بدون هر گونه اتلاف وقتی را ارائه می دهد. حتی برخی بیماران تصور می کنند که برای کشیدن پوست پیشانی خود می توانند از روش Botox استفاده کنند.
 

 

بوتاکس یعنی چه؟
 

بوتاکس، نام تجاری سم بوتولیسم نوع A می باشد. این سم یک مسدود کننده بسیار قوی ایمپالسهای عصبی می باشد. بوتاکس نام تجاری یکی از محصولات ثبت شده شرکت Allergon می باشد. با توجه به این که تولید بوتاکس برای سازنده اش بسیار سخت و هزینه بر است و این محصول جایگزین دیگری ندارد، بسیار گرانقیمت است.

 


 

چرا ما به انجام عمل جراحی بوتاکس نیاز داریم؟ (ضرورت عمل بوتاکس چیست؟)
 

در هر بار لبخند زدن، خندیدن و اخم کردن، عضلات زیر پوست صورت شما با یکدیگر برخورد می کنند و این برخوردها به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروکهای دینامیک در پوست شما می شود. هر چقدر ابراز احساسات شما قویتر باشد در نتیجه خطوط چهره شما و چین و چروکهای حاصل از آن عمیقتر خواهند بود. برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروکها، شما نباید در هنگام ابراز احساساتتان زیاده روی نمائید.
 

 

بوتاکس چگونه عمل می کند؟
 

بوتاکس به صورت جزئی، از ورود ایمپالسهای عصبی به عضلات کوچک صورت جلوگیری می کند. این عمل بوتاکس باعث می شود که عضلات حرکتی صورت دچار حالت استراحت یا relax شوند. بعد از بکاربردن این روش، پوست روی عضلات صورت، صاف و بدون چروک خواهد شد، این در حالی است که عضلات تحت تأثیر قرار نگرفته صورت، کماکان به فعالیت خود ادامه می دهند و به صورت مداوم برای ایجاد حالت های چهره با یکدیگر برخورد می کنند.
 

روش بوتاکس چگونه انجام می شود؟
 

بوتاکس، یک جراحی ساده و بی خطر است. پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک یک ضربه آرام به صورت شما وارد می کند که درد بسیار کمی دارد. سپس با دقت زیادی بوتاکس را به قسمت موردنظر در صورت شما وارد می کند. بیماران درد ناشی از ورود سوزن را با درد ناشی از گزیدن ساس مقایسه می کنند. در این جراحی شما بیهوش نمی شوید و پس از اتمام عمل می توانید فعالیتهای عادی خود را ادامه دهید. بوتاکس معمولا طی 4ـ 2 روز تأثیر خود را می گذارد که این مدت نشان دهنده زمان موردنیازبرای مختل نمودن عمل سیناپس می باشد.
 

چه قسمت هایی را می توان با بوتاکس درمان کرد؟
 

اصولا تزریقات بوتاکس در یک سوم بالایی صورت انجام می شود. خطوط پیشانی در بین ابروها و خطوط اطراف چشم ها به خوبی به درمان بوتاکس پاسخ می دهند. خطوط اخم (پایین و اطراف دهان) و چروکهای چانه نیز ممکن است با یک تزریق بوتاکس درمان شوند، اما شدت و کیفیت پاسخدهی پوست به بوتاکس در افراد مختلف، فرق می کند.
 

برای انجام بوتاکس باید چه شرایطی داشته باشم؟
 

اکثر افرادیکه این عمل را انجام می دهند. دارای چین و چروک و خطوط زیادی روی صورت خود می باشند. برای انجام بوتاکس، جداقل شرائط نرمال بدنی کافی است و این باعث شده که بوتاکس برای اکثر افراد مناسب و قابل انجام باشد. زنان باردار و یا افراد دارای ناراحتی های عصبی نباید بوتاکس را انجام دهند. با این وجود برای اطمینان بیشتر توصیه می شود که با پزشک مشورت کنند.
 

اثرات بوتاکس چقدر دوام می آورند؟
 

تزریقات بوتاکس موقتی هستند. بوتاکس بطور متوسط 6ـ 3 ماه تأثیر خود را حفظ می کند. طول دقیق این مدت در میان افراد مختلف فرق می کند. تزریق را می توان تکرار کرد. مطالعات بالینی اخیر نشان می دهند که به مرور زمان طول مدت بقای اثر بوتاکس افزایش می یابد بنابراین شما در آینده از تزریقات کمتری برخوردار خواهید شد.
 

آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟
 

کوفتگی موقتی حاصل از تزریق بوتاکس در پوست معمولی ترین عارضه جانبی عمل بوتاکس می باشد. این کوفتگی در هر بیماری که بوتاکس را انجام می دهد دیده می شود. چونکه این کوبیدگی نتیجه پاسخ طبیعی بدن به یک تغییر بافتی می باشد. در برخی موارد ورود اشتباهی بوتاکس به یک عضله غیر موردنظر باعث افتادگی پلک یا ابرو می شود. با وجود تکنیک های پیشرفته و دانش علمی بالا در زمینه جراحی صورت و عضلات زیر پوست صورت، امکان بروز چنین اتفاقاتی جدود 1% می باشد. از آنجائیکه تمام اثرات بوتاکس کاملاً برگشت پذیرند، هر گونه عوارض جانبی موقتی می باشد.
 

از عمل بوتاکس چه انتظاراتی می توانم داشته باشم؟
 

اغلب افراد دوست دارند که ظاهری جوانتر از سن واقعی خود داشته باشند. برخی دیگر ترجیح می دهند که کمتر عصبانی به نظر برسند. بنا به هر علتی که عمل بوتاکس را انجام می دهید به نتایج مشابهی دست خواهید یافت. چین و چروکهایی که بوسیله عضلات حرکتی ایجاد می شوند بوسیله بوتاکس صاف می شوند.
چروکهای حاصل از مواجه مستقیم با آفتاب و یا چروکهای ارثی بوسیله بوتاکس درمان نمی شوند.
بوتاکس قادر به ترمیم پوست تکیده نمی باشد. همچنین نمی توان آن را جایگزین جراحی های کشیدگی صورت یا کشیدگی ابرو نمود.